4 nap, 3 éjszaka Délvidéken

1. nap: Magyarország - Palics - Szabadka - Bajmok - Bácskossutfalva - Topolya - Kishegyes:

A Palicsi-tó partján gyönyörű sétát lehet tenni, ahol szecessziós fürdőépületeket, színpompás villákat láthatnak. A tó környékét annyira megkedvelte Mátyás király, hogy 1462-es itteni látogatása után szeretett édesanyjának, Szilágyi Erzsébetnek ajándékozta. Állatkerti látogatás is lehetséges, hiszen itt van Szerbia egyik legszebb állatkertje.

Szabadkán megtekinthető a Ferences templom, de belülről a magyar szecessziós Városházát is meg lehet nézni, amelynek vitrázsairól nemzeti nagyjaink és királyaink tekintenek vissza ránk. Érdekessége a Díszterem, melynek festett üvegablakai részben Róth Miksa alkotásai, melyek a Magyar történelem nevezetes alakjait ábrázolják: Árpád vezért, Szent István királyt, valamint Mária Teréziát. Szabadka központjában körbe lehet járni a zöld és a kék szökőkutakat, Jakab és a Szentháromság szobrot, a Kaszinó épületét, a Népszínházat, a Korzót, útba ejtve a kaptáros házat is. Megcsodálható a magyar szecesszió egyik remekműve, a mézeskalács ház, vagyis a Raichle-palota és Mátyás király szobra. A felújított szabadkai Zsinagóga látványa szintén lenyűgöző. Ez Európa második legnagyobb zsinagógája. Ettől pár méterre a Gimnázium található, ahol Kosztolányinak emeltek szobrot. A Szent Teréz Székesegyháza, illetve Szárity János szobra is Szabadkán található.

Bajmok előtt a kaponyai csatára emlékeztető 1848-49-es emlékműnél is látogatást lehet tenni. Bácskossuthfalván pedig Kossuth szobor található.

Topolyán egy sokszínű néprajzi anyaggal rendelkező tájház található, valamint egy kovács és bodnármesterséget bemutató műhely is.
Ezt követően a híres szecessziós építész Raichle J. Ferenc által épített római katolikus templomot is meg lehet tekinteni, mely egész Szerbia legmagasabb temploma.

Ezután utazás Kishegyesre, a Kátai tanyára, a szálláshelyre. Lovaglás, lovaskocsikázás, szamaragolás lehetősége, majd bőséges vacsora.

2. nap: Kishegyes - Fruska Gora Nemzeti Park - Krusedol - Pétervárad - Újvidék - Kishegyes :

A svédasztalos reggeli után látogatás a Fruska Gora Nemzeti Parkba. Egy ma is működő Ortodox kolostor felkeresése Krusedolon.

A Hunyadi Mátyás által kiépíttetett második végvári vonal központjához, az Újvidékkel átellenben található Péterváradra is ellátogathatnak. A Bánk Bánból ismert Petur bánról elnevezett város erődje egykoron a történelmi Magyarország második legnagyobb erődítménye volt. A "részeges", vagyis fordított óra tövéből gyönyörű kilátást nyerünk Újvidékre, Szerbia második legnagyobb városára. A föld alá is van lehetőség leereszkedni, ahol megismerkedhetnek a vár igazi védelmi vonalaival illetve a földalatti katonai kazamatáival, ahol egykoron még Rózsa Sándor is raboskodott. Az erőd 1848/49-ben magyar kézen volt és Komáromhoz hasonlóan csak jóval a szabadságharc elbukása után adták fel védői. Újvidéken a városnézés a magyar vonatkozású emlékekre kitérve a következők lennének: Magyar Színház, Városháza, neogótikus katolikus templom, görögkeleti székesegyház, püspöki palota.

A napot a 100 éves Pékmúzeumunk megtekintésével és kürtös kalács sütésével lehetne zárni. Szállás Kishegyesen, a Kátai tanyán

3. nap: Kishegyes - Zimony - Nándorfehérvár - Vaskapu (Đerdap Nemzeti Park) - Kishegyes

Zimonyban a Millenniumi toronynál megemlékezés, főhajtás Hunyadi János halálának helyszínén.

Nándorfehérvár. A Párizs utca és a Mihály kenéz sétálóutca kereszteződésénél megérkeznek a Kalemegdán parkba, ahol először egy franciáknak állított, de magyarokhoz is kötődő szoborral találkozhatnak. Majd három várkapun átkelve megérkezhetik Nándorfehérvár várát, ahol Hunyadi és Kapisztrán lába által is koptatott köveken járva Önök elé tárul a Száva és a Duna összefolyása és azok a helyszínek, amelyek a történelmünk egyik leghíresebb csatájának helyszínéül szolgáltak.

Az 1974-ben alakult Đerdap Nemzeti Park a Duna közel 100 km-es szakaszát védi a szerb oldalon. A Đerdap magyar megfelelője Vaskapu. A Vaskapu azonban nem egyetlen szoros, hanem több szakaszból álló rendszer, amely Golubac (Galambóc) után kezdődik (Galambóci-szoros) és a

Kazán-szoroson túl, a szűkebb értelemben vett Vaskapu-szorosig tart. Gyakorlatilag ez az a hely, ahol a Duna végleg kilép a Kárpát-medencéből.

A Kazán-szoros két részből áll. A felső a Nagy-Kazán-szoros, ami után átmenetileg kiszélesedik a folyó (Dubovai-kiöblösödés), majd újra összeszűkül: ez a Kis-Kazán-szoros. Az országút mentén több parkolóhelyet kialakítottak, ahonnan rövid sétával elérhetőek a szebb kilátópontok. Néhol egészen a folyópartig le lehet sétálni, gyalogos ösvényeken.

Visszautazás Kishegyesre, a Kátai tanyára, a szálláshelyre. 4. nap: Kishegyes - Topolya - Zombor - Magyarország :

Svédasztalos reggeli után utazás Topolyára. A sokszínű néprajzi anyaggal rendelkező tájház, valamint a kovácsés bodnármesterséget bemutató műhely felkeresése. Ezt követően a híres szecessziós építész Raichle J. Ferenc által épített római katolikus templom megtekintése, mely egész Szerbia legmagasabb temploma.

Utazás Európa egyik legzöldebb és a „fiákerek városának” is nevezett Zombor városába, melynek belvárosa bővelkedik a szecessziós épületekben. Vármegyeháza megtekintése, amelyben megtalálható a Zentai csata c. óriásfestmény.

Hazautazás.